Lojistik Benchmarking (Kıyaslama)

Kâr ve zarar hesabınız size genel olarak nasıl olduğunuzu söyleyebilir, ancak rakiplerinize kıyasla operasyonel düzeyde tam olarak nasıl performans gösterdiğinizi söyleyemez.

Tedarik Zinciri & Lojistik Performansı

Lojistik ve tedarik zincirinizin karşılaştırılması, yönetimin dikkatini gereken yere önceliklendirmek ve odaklamak için belirli bir alanda ne kadar iyi performans gösterdiğinizi belirlemenin basit ama etkili bir yoludur. Genel teknik, ilgili performansı tespit etmek ve ölçmek için finansal veya operasyonel “en iyi uygulama” ile bir karşılaştırma sağlamaktır. Lojistik ve tedarik zincirinizi kıyaslamak, nakliye oranları gibi kolayca tanımlanan faktörlerin basit bir karşılaştırmasından, diğer organizasyonlardaki benzer operasyonlarla karşılaştırmak için süreçlerin nasıl işlediğine dair derinlemesine bir alıştırmaya kadar her şey olabilir.

Karşılaştırılabilir Operasyonlar

Hemen hemen her şey kıyaslanabilir olmasına rağmen esas zorluk, karşılaştırılabilir operasyonlar bulmak ve benzer karşılaştırma modellerini kurabilmektir. Çoğu operasyonda, kıyaslamanın geçerli olması için ayrıntılı bir düzeyde analiz yapılması gerekir.

Benchmarking Yaklaşımımız

Danışmanlarımız, kıyaslama yapılacak aktivitenin detaylı bir incelemesini üstlenerek, aktivitenin nelerden oluştuğunu ve kıyaslamanın nasıl yapıldığını belirleyerek projeye başlar. Bir sonraki adım, ilgili ve geçerli karşılaştırma ölçütleri elde etmektir. Çoğu zaman bu, bir endüstri grubundaki en iyi uygulamanın diğer bir şirketin performansıyla karşılaştırmasını içerebilir.

Benchmarking Kullanıldığı Yerlere İlişkin Örnekler:

  • Toplama ve yerleştirme oranları, ikmal ve yükleme dahil olmak üzere çeşitli depo faaliyetlerinin üretkenliği
  • Çalışma hızları, yükleme ve boşaltma süreleri ve zamanın verimli kullanımı açısından araç ve sürücü verimliliği
  • Toplama hataları
  • Farklı araç türleri için sabit ve değişken maliyetler
  • Taşıyıcı oranları
  • Sipariş karşılama
  • Stokta bulunma durumu
  • Stok koruma
  • Rakiplerle karşılaştırıldığında hizmet seviyeleri

Bir benchmarking çalışmasının tamamlanmasının ardından, danışmanlarımız, düşük performans gösteren herhangi bir alanla ilgili altta yatan nedenlerin belirlenmesine yardımcı olabilir ve gerekli kurtarma planlarını hazırlayabilir.

İlgili çalışma başlıklarımız:

⁃  Pazar Araştırması
⁃  Lojistik Benchmarking (Kıyaslama)
⁃  Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Eğitimleri

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle