Süreç İyileştirme

Süreç iyileştirme, yeni bir sözleşme uygularken veya mevcut bir operasyonun performansını iyileştirirken şirketiniz için kritik bir uygulamadır. Etkin yöntemlerin şirketinizce uygulanmasını sağlamak, tedarik zincirinizdeki israfı ortadan kaldıracak, kuruluşunuza ait operasyonların verimliliğini yükselterek müşteri memnuniyetini artıracaktır. 

Bu geliştirme adımları sayesinde:

  • Kaliteyi artırırken üretkenliği artırın: Ürünlerinizi veya hizmetleriniz müşterilerinizin gereksinimleriyle eşleşecek hatta bunları aşacak
  • Katma değeri olmayan faaliyetleri ortadan kaldırın: Boşa harcanan faaliyetler zaman, kaynak ve yer kaplar ancak ürününüze veya hizmetinize değer katmaz
  • Teslim Sürelerini azaltın: Bir süreç içinde bir dizi görevi tamamlamak için gereken süreyi azaltmak pazarınızdaki yerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
  • Toplam maliyeti azaltın: Fiyatınızı ve işletme maliyetlerinizi düşürmek sizi rekabetçi tutacak ve kârınızı artıracaktır.

Tedarik Zinciri Verimsizliklerini Tanımlayın

Değer Akış Süreci haritalaması, kuruluşunuzun operasyonlarında verimsiz olan alanları belirlememize olanak tanır. İyileştirme yaklaşımımızı takip ederek tedarik zincirinizde aşağıdaki operasyonel zorlukları bulabileceğiz:

  • Zaman kayıpları
  • Gereksiz envanter
  • Gereksiz taşıma maliyetleri
  • Mükerrer işlem / Gereksiz hareket
  • Faydalanılamayan iş gücü

Açık verimsizliklerin tespiti kolaydır, gizli verimsizlikler ise uzun süre fark edilmeden ve sorgulanmadan kalabilir. Zincir içerisindeki mükerrer hareketler, zaman kayıpları ve aşırı/gereksiz işlemler; bilgi ve malzeme akışı içinde kolayca gizlenebilir.

Şirketinizin, müşterilere tutarlı, güvenilir ve değer odaklı ürün ve hizmet sağlarken rekabet edebilmesi için operasyonunuzu sürekli olarak iyileştirmeniz gerekir. Müşterileriniz, kaliteli ürün veya hizmetler beklerken ‘değer katmayan faaliyetler’ tarafından oluşturulan daha yüksek maliyetleri ödemezler. Tedarik zinciri danışmanlarımız, iş süreçlerinizi iyileştirmenize, boşa harcanan çabayı azaltmanıza ve ortak standartların karşılanmasını sağlamanıza yardımcı olurlar. Müşteriler yalnızca memnuniyette bir artış yaşamakla kalmayacak, aynı zamanda deponuzdaki işlemler fark edilir derecede daha güvenli hale gelecektir.

İlgili çalışma başlıkları:

⁃  Strateji & Altyapı Modelleme
⁃  Envanter Analizi ve Planlama
⁃  Operasyonel Toplam Maliyet Analizi

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle