Strateji & Altyapı Modelleme

Tedarik zinciri danışmanlarımız, şirketiniz için en iyi stratejiyi uygulamak için sizlerle birlikte çalışır. Uygun maliyetli tedarik zinciri operasyonları ancak optimum seviyede olan altyapının belirlenmesiyle başlar. Depoların veya aktarma merkezlerinin sayısı ve büyüklüğü yanlışsa veya lokasyonları doğru yerde değilse, tedarik zinciri maksimum verimlilikte çalışmayacaktır.

Optimum Tedarik Zinciri Stratejisi

Bazı işlemler için en uygun altyapı çözümü nispeten aşikardır ve belirlenmesi kolaydır, diğerleri için doğru çözüme ulaşmak çok zor olabilir. Bu durum, özellikle nakliye ve depolama maliyetleri arasındaki makasın hassas bir şekilde dengelendiği veya farklı üretim yöntemleri ile oluşan lojistik maliyetler arasındaki ilişkinin kolay olmadığı uluslararası tedarik zincirlerini içeren operasyonlarda geçerlidir. Sorunun karmaşıklığıyla başa çıkmak için birçok şirket görevi basitleştirir ve sonuçta önemli ayrıntıların kaçırılması ile yanlış bir çözüme ulaşılmasına neden olabilir.

Tedarik zinciri danışmanlarımız, şirketiniz için optimum altyapıyı belirlemenize yardımcı olmak için bir dizi olası operasyonel çözümü hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde sunmak için modeller geliştirmektedir.

Genel olarak bu çalışmalarda aşağıdaki maddeler konu alınır:

  • Depoların optimum boyut ve yerinin belirlenmesi
  • Konsolidasyon merkezleri kullanımının belirlenmesi
  • Ürün grubuna göre optimum stok seviyelerinin belirlenmesi
  • Hangi ürünlerin hangi depoda depolanması gerektiğinin belirlenmesi
  • SKU bazlı ve müşteri karlılığının belirlenmesi
  • Alternatif müşteri hizmet seviyelerinin değerlendirilmesi
  • “What-if” değerlendirmesi

Tüm tesis tasarım projeleri, modelin gerekli değerlendirmeyi ele alacak şekilde yapılandırılmasıyla başlar. Günlük ve mevsimsel değişimleri yakalamak için veriler sipariş satırı düzeyinde alınır. Model yapılandırıldıktan ve gerekli verilerle ilişkilendirildikten sonra, olası çözümleri değerlendirmek ve iyileştirmek için farklı senaryolar test edilir.

İlgili çalışma başlıkları:

⁃  Süreç İyileştirme
⁃  Envanter Analizi ve Planlama
⁃  Operasyonel Toplam Maliyet Analizi

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle