Depo Optimizasyonu

Depo Optimizasyonu bilinen diğer adıyla stok optimizasyonu: verimliliği en üst düzeye çıkartma, maliyeti en aza indirme ve hizmet düzeyini karşılayabilme hedeflerine sahip çalışma bütünüdür.
Depo optimizasyonunun içeriğinde stoklama sistemi, depo akışı ve envanter yerleştirme de vardır.

En önemlisi, depoların yaşadıkları sorunların çözümünde depo optimizasyonu rol modeldir. Ayrıca optimizasyon hatasız ve esnek depo imkanı sunar.
Üstelik depo yönetim sistemlerine katkıda bulunup verimliliği artırmak konusunda hayati değer taşımaktadır.

Depo Düzeni Nasıl Olmalıdır?

 • Gereksinimleri Belirleme.
  Öncelikle envanter, iade ya da hasılat potansiyelini, deponun kapasitesini ve olası tüm durumlarda deponun nasıl kullanılacağını planlamak gerekmektedir.
 • Teslimat Trafiğe Hazırlık.
  Depo alanına giren-çıkan tüm araç ve ekipmanların boyutu depoyla uyumlu olmalıdır. Araç ve ekipmanlara uygun yük rampaları tercih edilmelidir.
 • Karşılamaya Hazırlık.
  Tedarik edilecek ürün için depo alanı hesaplanmalı, fazladan boşluk bırakılmalı. Her şeyden önce, dar alanda çalışmak çeşitli kazaları beraberinde getirebilir.
 • Kapı Boyutları.
  Enerji tutumluluğu için depo/tesisin kapılarının büyük olmaması gerekir. Bilhassa soğuk ya da dondurucu depo alanları gerektiği kadar olmalıdır. İhtiyaç duyulan büyük bölgeye yalnızca 1 adet büyük kapı eklenip, geri kalanı küçük bırakılmalıdır.
 • Güvenlik.
  Güvenlik tabela ve işaretlerinin yerli yerinde olduğuna kesinlikle emin olunmalıdır. Güvenirliği yüksek, çarpan/darbe alabilen kapılar ve iç içe geçebilen kilitler tercih edilmelidir.
 • Depo Çevresi ve Dışı.
  Deponun bulunduğu çevre ile uyumu çok önemlidir. Gelen ve giden ürünler için liste oluşturup, seferler hazırlanmalıdır. Ek olarak park alanı kısıtlamasından kaçınmamalı, deponun dış potansiyeli de ele alınmalıdır.
 • Asma Katlar.
  Özellikle kasma katlardan yararlanılmalıdır. Depo kapasitesi sınırlıdır, asma kat ve raflar kullanarak envanterler yukarı hizalı dizilebilir ve alan genişletilebilir. Asma katlar için tasarlanan yükseltilmiş platformlar ve güvenlik ekipmanları deponun kapasitesini ve güvenliğini artırır.
 • Yükü Olası Tehditlerden Koruma.
  Tesisteki trey vb araçlar deponun uzantılarıdır. Bu sebeple ürün ve envanterlerin güvenliği en üst seviyede tutulmalıdır. Örneğin dışarıdan gelen tehditler için müdahaleyi algılayan kilitler kullanılmalıdır. Bir de, kilitlerle treylerin bağlantısı kesildiğinde, yeniden bağlayıp, yük tutabilen sistemler tercih edilmelidir.
Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle