Depo Yönetim ve Otomasyon Sistemleri: Yeni Uygulamalar

Depo Yönetim ve Otomasyon Sistemleri: Yeni Uygulamalar

Gerçekten analiz yaptğınızda, depo verimliliğinizi artırmak için bir sonraki işgücü stratejiniz olarak robot “işçiler”i düşünmeye değer mi?

Özellikle ABD ve Avrupa’daki uzun vadede beklenen işgücü kıtlığının yanısıra siparişleri daha hızlı ve daha doğru bir şekilde sunmak için tedarik zincirleri üzerindeki baskı, operasyon yöneticilerini, personel zorluklarına cevap aramak için bu soruyu ciddiyetle değerlendirmeye itti.
İyi haber, otomatik malzeme elleçleme ekipmanlarındaki maliyet düşüşleri, makine öğrenmesi ve robotik geliştirmeler, bu tür teknoloji araçlarının her ölçekteki depolar için uygulanabilirliğini arttırıyor.

Araştırma şirketi Tractica, 2016 yılında 1.9 milyar dolar olarak gerçekleştirilen depolamadaki robotik sistemler için yatırımın 2021 yılında küresel olarak 22.1 milyar dolarlık şaşırtıcı bir artış yapacağını tahmin ediyor. Daha birçok organizasyon otomasyon ve robot teknolojilerini, kapasite kullanımını, sipariş toplama verimliliği ve sipariş doğruluğunu arttırma; işgücünü, döngü süresini azaltma gibi geniş bir yelpazedeki depo sorunlarını çözmek için en iyi çözüm olarak görüyor.

Tedarik zinciri içerisindeki yeni dahili ve harici talepler de depo operatörlerini yeni teknolojiyi araştırmaya yönlendirmektedir. E-ticaret sektöründeki hızlı büyüme ile birçoğunun, müşteri hizmetleri beklentilerini karşılamak için siparişleri daha hızlı karşılaması gerekiyor.

Depolama sistemi teknolojilerinin gelişimi

Depodaki otomasyon ve robot teknolojisi, ilk otomatik rehberli araçlar (AGV’ler) 1950’lerin başında depo turlarına başlamadan bu yana uzun bir yol kat etti.
En son nesil depo robotları, otonom mobil robotlar (AMR’ler) AGV’ler ile aynı işlevleri yerine getirirken, malzemeleri dağıtım merkezleri arasında lokasyonda lokasyona hareket ettirirken daha hızlı, akıllı ve daha verimli gerçekleştiriyor.
Ayrıca AMR’ler gömülü teller veya manyetik band rehberliği yerine, depo yapılandırması değiştiğinde kolayca güncellenebilen yerleşik bir harita kullanarak da malzeme taşıma görevlerini tamamlamak için dinamik olarak gezinebilirler. Bu robotlar, engellerin önüne geçebilecek kadar akıllıdırlar ve insanlar veya diğer ekipmanların etrafında güvenle gezinebilirler.

Modern robot otomasyonu, temel stok hareketleri ve tamamlama görevlerine ek olarak, çalışanların depo koridorlarında dolaştığı, siparişleri toplamak için raftan rafa gezdiği geleneksel “personel malzemeye” modelini de değiştiriyor. AMR’ler, robotlu araçlar süreci ters yöne çevirerek malzemeleri personele getirerek personelin seyahat süresinin azaltır ve toplama hassasiyeti artar.

Her vardiya başına 16 ila 24 km yürümek zorunda kalan çalışanların raporları abartılmış olabilir. Ancak robotların “yürüyüşü” yapmalarına izin vererek çalışanların seyahatlerindeki verimliliğin ve memnuniyetin artacağını hayal etmek zor değil. Henüz depo otomasyon robotları gelişmiş toplama ve paketleme özellikleri kusursuz bir otomatik toplama ve paketleme işlemi gerçekleştiremese de bunu başarması uzak değil. Kiva’yı satın aldıktan sonra ABD’deki tesislerinde mobil robotların kullanımına öncülük eden Amazon, gelişmiş toplama işlemlerini gerçekleştirmek için robotik teknolojiyi tanımlamak ve tanıtmak için her yıl küresel bir rekabete destek veriyor.

Depo operasyonlarında nereye gidiyoruz?

Peki, yapay zeka ve makine öğrenimi yapan robotlardan oluşan tam bir depo işgücü havuzuna doğru yola çıktık mı? Muhtemelen yakında değil. En yeni depolama sistemleri bile, otomatik işlevlerini yerine getirmek için yapılandırma ve ayarlama gerektiriyor. , Aygıtları kontrol eden kuralların ve algoritmaların kendi kendine değiştirilebildiği yapay zeka ve gelişmiş makine öğrenme uygulamaları hala gelişmekte olan teknolojilerdir. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde gelişecek olan bu uygulamalar maliyetli olacak ve yalnızca büyük operasyonlara uygun olacaktır.

Açık olan birşey var – işgücü havuzunuzun otomasyon sistemleriyle geliştirmek veya değiştirmeye başlamak hızlı bir karar değildir. Ayrıca, depo operasyon stratejinize yeni bir otomasyon bileşeni eklemeyi düşünmeden önce, başarılı bir entegrasyonu sağlamak için mevcut sistemleri gözden geçirmek en iyisidir.

Örneğin, en otomatik depoda bile, depo yönetim sistemi (WMS) tüm operasyonun çekirdeğini oluşturur. Stok, sipariş, işgücü yönetimi ve benzerleri ile ilgili kritik verileri depo yönetim sistemi tutar. Düzgün bir şekilde yapılandırılmışsa, depo otomasyon sistemlerini yönetmek için temel sağlar.
Depo yönetim sistemi (WMS) olmadan, robotik bir iş gücünü yönetmeye çalışmak insan eşdeğeri yönetmek kadar zor olabilir.
Bugün yenilikçi işletmeler robotik teknolojinin kullanımının tüm operasyonların erişebileceği noktaya geldiğini ve gelişmiş depo otomasyonu ile WMS uygulamalarını entegre etmek için uygulamalar geliştiriyor.

 

Bu yazı Don White tarafından kaleme alınan Warehouse Robotics: What’s Emerging and Where’s It Headed? yazısından çevrilmiştir.

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle