Tedarik Zinciri, Lojistik Ağı Tasarımı

Tedarik Zinciri, Lojistik Ağı Tasarımı

Tedarik Zinciri Ağı Tasarımı Planlaması

Hızın ve iletişimin öne çıktığı bir çağ yaşanıyor. Artık, üretmek kadar üretilen malı müşteriye sorunsuz ulaştırmak da iş hayatının en önemli gerçeğidir. Bugün üretici firmaların karlığını sağlayabilmeleri için doğru bir tedarik zinciri stratejisi geliştirilmesi gerekir. Tedarik zinciri ağı planlama yolda öğrenilecek bir iş değildir. Lojistik ağı planlama iş hayatında belirli bir bilgi birikimi ile birlikte, tecrübe, deneyim ister.

Tedarik Zinciri Ağı Planlamasında Önceliklendirme Nasıl Yapılır?

Tedarik zinciri ağı planlamada yer seçimi, depolama altyapılarının kurulumu,  yatırım maliyetlerinin doğru belirlenmesi, kapasite gibi çok özel iş ve işlemler nedeniyle tedarik zinciri danışmanlığı alınması, zaman ve emek kaybını engeller. Lojistik ağ tasarımlarının efektif olabilmesi için yalın bir yapıya sahip olması gerekir böyle olduğunda yönetilmesi de kolaydır. Tedarik zincirinde ürün akışının iyi kurgulanması hatasız bir sistem için önceliklidir. Durağan ya da dinamik bir akış sistemini uygulanabilir bu ihtiyaç sahiplerinin ne istediğiyle doğrudan orantılıdır. Bunun için öncelikle müşteri ile birlikte amacın belirlenmesi gerekir. Mevcut durum kontrol edildikten sonra, belirlenen amaca göre bir ihtiyaç analizi de yapılması gerekir. Bu işlemlerin ardından ağ yapısının belirlenmesi aşamasına geçilir. Bir modellemenin ardından bu modelleme işleminin test edilmesi ve doğrulanması da gerçekleştirilmelidir. Bu test ve doğrulama işlemleri için birçok yol ve yöntem kullanılabilir.

 

Lojistik Ağı Planlamasında Kısıtlılıkları Dikkate Almak Gerekir

Tedarik zinciri ağı başka bir deyişle lojistik zinciri ağı planlarken bizi etkileyen önemli değişkenlere dikkat etmek son derece önemlidir. Bunları sıralayacak olursak: Kapasitemizin iyi analiz edilmesi gerekir; üretim süreleri, taşıma süreleri, elleçleme süreçleri gibi değişkenleri önceden bilmek gerekir. Son olarak taleplerle ilgili verileri masaya yatırarak kısıtlılıklarımızı iyi görmemiz gerekir. Tüm bunlar incelendikten sonra iyi bir lojistik ağı planlaması yapılabilir. Planlaması doğru yapılmayan işlerin başarıya ulaşması oldukça zordur buna tedarik zinciri ağı planlaması da dâhildir.

Üretimde Optimizasyonu Yapılması Gereken Öncelikli Ağlar

Poseidon Danışmanlık olarak üretim ve hizmet sektörününde büyük bir saha tecrübemiz var. Tedarik zincirinin sadece eğitimini vermiyor sahada bizzat uygulayarak, uygulamacı danışmanlık hizmeti veriyoruz. Biz biliyoruz ki tedarik zinciri ağında; üretim ağında; dağıtım ağında optimizasyonu doğru bir şekilde kurgulayan firmalar üzerindeki risklerin büyük bir kısmından kurtulmuş olurlar. Elbette her firmayı etkileyen yöresel, bölgesel, ulusal veya uluslararası şartlar, gelişmeler olabilir tüm bunların risk yönetimi çerçevesinde önceden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir firma maliyetlerini optimize eder, iyi bir süreç yönetimi ve kalite prensipleriyle örtüştürerek hizmet kalitesini geliştir, zamanında üretim, zamanında teslimat gibi müşteri gereksinimlerini karşılarsa geleceğe doğru emin adımlarla ilerler.

Poseidon Danışmanlık’ın Tedarik Zinciri Ağı Planlaması tecrübesini görmek için lütfen referans sayfamızı ziyaret ediniz.

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle