Lojistik Merkezlerini Yoğun Sezon İçin Hazırlama

Lojistik Merkezlerini Yoğun Sezon İçin Hazırlama

 

  1. Erken başlayın. En yoğun sezon başlamadan hemen önce plan yapmaya başlamayın. Potansiyel risk alanlarını belgelemek, analiz etmek, düzeltmek ve varsayımları gerçek sonuçlara karsı test için yeni süreçleri yeterli sürede ortaya koyabilmek için olası sorunların ortaya konması gerekir ve bunun için sonbahar sezonunda önce üç ila beş aylık süreye ihtiyaç vardır.
  2. Geçmişteki yoğun sezonlardan öğrenin. Daha önce karşılaştığınız zayıf veya darboğaz alanlarınızı tanımlamak için mevcut bakım ve operasyon kayıtlarınızı inceleyin ve analiz edin. Sonra bu durumlarla başa çıkmak için etkili eylem planları geliştirin.
  3. Esnekliği içeriye dahil edin. Hiçbir yoğun sezon planı, her olasılık için bir cevap bulamaz. En yoğun sezonun başlamasından önce yoğun sezonun hesap denetiminin yapılması için sıralama ve dağıtım servis sağlayıcınızla çalışmayı düşünün.
  4. Hata izleme işlemini iki kere kontrol edin. Geçmiş bilgiyi kullanıp hazır olabilmek için, ekipman arızaları, konveyörlerde ve ya ayırma ekipmanında planlanmamış kapanmalar, sipariş akışında kesintiler ve servis seviyeleri ve çıktıdaki azalmalar gibi günlük olayları belgelemek ve izlemek için belirli prosedürler hazırlamış olmalısınız.
  5. Surge testi kullanın. Surge testi, yoğun sezonda tipik talep koşullarını simüle eder. Testi, sezon başlangıcından en az dört ila altı hafta önce gerçekleştirmelisiniz. Normal günlük işlemlerin yarısına kadar geri çekilin ve en yoğun hacmi ve çalışma koşullarını tekrar etmek için sıkıştırılmış üç ila dört saatlik bir süre boyunca hepsini gönderin.
  6. Bakım döngülerini ayarlayın. Bakım aralıklarında artırmanız gereken kritik alanları tanımlayın. Kullanımı arttıkça artan aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalan ekipman bileşenlerine (foto gözleri ve sensörler, motorlar ve kemer hizalamaları, kablolama) odaklanarak teftiş ve denetimler yapın.
  7. Acil müdahale planı oluşturun. Acil müdahale planınız, sorunları mümkün olduğunca çabuk ve akıllı bir şekilde ele almak için gerekli olan uzmanlığa, ortaklara ve parçalara sahip olmanızı sağlar.
  8. Yedek parça bulundurun. Bir tedarikçinin gece boyunca bir yedek parça göndermesini beklemek, zamana, paraya ve iş hacmine mal olabilir. Yoğun sezon bakım ve müdahale planı, sizin ve ortaklarınızın hızlı onarımları sağlamak için hangi yedek parçaların bulunması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.
  9. IT kaynaklarını döngünün içinde tutun. IT tepkilerini ve tırmanma adımlarınızı iç ve dış kaynaklarla gözden geçirin. Yoğun sezondan önce nasıl, ne zaman ve kiminle iletişime geçeceğinizi açıklayın.
  10. Bütün bir plan oluşturun ve takip edin. Anahtar sistemler, personel, bakım ve operasyonel süreçler üzerinde yoğunlaşan tam hazırlanmış ve test edilmiş yoğun sezon planı önemlidir. Plan, yoğun sezon koşullarının olumsuz etkileyebileceği her öğeyi karşılayacak kadar kapsamlı olmalı ve öngörülemeyecek herhangi bir sorunla baş etmeye yönelik açık kurallar içermelidir.
Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle