Depo Yönetimi ve Tedarik Zinciri

Depo Yönetimi ve Tedarik Zinciri

Lojistik Sektöründe Depo Yönetimi ve Tedarik Zinciri

Lojistik sektörü son yıllarda hızla gelişiyor. Bu değişim ve gelişime uygun olarak lojistik terimlerine yeni terimler ekleniyor. Lojistik denilince aklımıza ilk gelen kelimelerden biri “tedarik zinciri”dir. Tedarik zinciri nedir? Kısaca şöyle tanımlamak mümkündür, tedarik zinciri: Ürün ve hammadde temin ederek, bu hammadde ve  ürünleri müşterilere dağıtma iş ve işlemlerine verilen isimdir. Tedarik zincirinde hammadde temin eden tedarikçiler, üreticiler, depolar, depolama işlemleri, dağıtım araçları ve mağazalar yer alır. Tedarik zinciri  ve depolama bir bilgi yönetimi işidir, işletmenin karlılığında önemli bir unsurdur.

Depolama ve Depo Yönetimi Uzmanlık İsteyen Bir Alandır

Depo yönetimi uzmanlık isteyen bir alandır. Bugün depo yönetimi lojistik faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Depo yönetimi alanında çalışmak isteyen uzmanların analitik düşünme yeteneklerinin öne çıkması gerekir. Lojistikte depo yönetimi sağlıklı bir şekilde yapılmazsa, hatalar kaçınılmaz hale gelecek ve bu hatalar müşteriye yansıyarak güven kaybı kaçınılmaz olacaktır. Depo hareketlerinin doğru olarak zamanında ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi, depolamanın, sınıflandırmanın, istiflemenin ve yükleme işlemlerinin en doğru şekilde en uygun araçlarla yapılması gerekmektedir. Bugün depo yönetimi konusunda gelişmiş yazılımlar, istifleme metotları, yükleme araçları vardır. Hatta devasa depolar içinde daha az enerji ile daha çok yük taşıyabilen forkliftler, taşıma bantları geliştirilmiş, uzaktan okuma sistemleri depolarda çalışanların işini kolaylaştırmıştır.

 

Bilgi Çağı’nın Olanakları Depolama ve Tedarik Zinciri Yönetimini Kolaylaştırmıştır

Gelişen iletişim, teknoloji ve depolama yönetimlerini de daha modern hale getirmiştir. Depolama yönetiminde eksiksiz, doğru, zamanında hizmet üretebilmek için doğru bir planlama gereklidir. Bu da ancak yetkin depo çalışanları ile mümkündür, insan kaynakları her yerde olduğu gibi depo yönetimi ve lojistik alanında da son derece önemli bir husustur. E ticaretin geliştiği, Kapıdan kapıya teslimatların yaygınlaştığı böyle bir zamanda depolama, sınıflandırma, istifleme, ambalajlama, yükleme ve dağıtım işlemlerinin hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Fiziki Yeterlilik, İnsan Kaynaklarında Yetkinlik, Teknolojik Altyapı Önemlidir

Lojistik sektöründe depo yönetiminin uzmanlık alanı olduğunu Poseidon Danışmanlık olarak özellikle bir daha belirtmek isteriz. Depo yönetimi dediğimizde hammadde tedariğinden üretime, ürünün depolanmasından dağıtıma ve müşteriye ulaştırılması kadar  geçen sürede  gerçekleştirilen iş ve işlemlerden oluşur.

Dikkat edilmesi gereken hususlar arasında, deponun fiziki yapısının yeter ki olması, depo çalışanlarının yetkin olması, doğru yazılımlar ve teknolojik altyapı ile depo yönetimin desteklenmesine dikkat edilmelidir. Elbette, kalite yönetim sistemlerinin depolarda hayata geçirilmesi denetim ve işleyişin iyileştirilmesi açısından önemli olduğuna inanıyoruz. Depolama ve depo yönetimi konusunda tecrübeniz yoksa depolama ve depo yönetimini yolda öğrenmek yerine, depo yönetimi, tedarik zinciri yönetimi konusunda danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle