Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetiminde Sürdürülebilirlik

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetiminde Sürdürülebilirlik

Gelişen Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Danışmanlığı

Gelişmiş bir ülke olmanın ilk göstergelerinden biri o ülkedeki ticaret rakamları, ticaret hacmidir. Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler arasında gösteriliyor. Umuyoruz ki ülkemiz  kısa bir zamanda gelişmiş ülkeler arasına girer. Poseidon Danışmanlık olarak hizmet verdiğimiz, tedarik zinciri yönetimi, üretim planlama optimizasyonu, depolama ve dağıtım yönetimi, lojistik ve depo yatırımları gibi konularda bilgi ve deneyimimizi paylaşarak ülkemizin geleceğine katkı sağladığımıza inanıyoruz. Lojistik sektörünün ekonomimizin temel sektörlerinden biri olmaya başlamış olması gerçekten memnuniyet vericidir. 90’lı yıllarda sektöre taşımacılık ve gümrükçülük olarak başlayan firmalarımızın bugün kendilerini “lojistik” kavramı temelinde tanımladıklarını görüyoruz. Firmalarımız artık sadece taşımacılık yapmıyor depolama, paketleme, sigortalama, gümrükleme gibi katma değer üreten hizmetler de veriyor.

 

Kürsel Ticaret Yollarının Kesiştiği Ülke Türkiye
Öncelikle gelişmiş bir ülke olabilmemiz için ticari pazarımızı çeşitlendirmemiz gerekir. Pazar çeşitlenmesi bağlı olarak ürün çeşitliliğimizi ve ileri teknoloji gerektiren ürünlerin üretimine ağırlık verilmesi sağlıklı bir büyüme için çok önemlidir. Kıtaların kavşak noktasında yer alan ülkemizde küresel ticaretin gelişmesi ile birlikte hem üretim sektöründe hem de lojistik sektöründe önemli gelişmeler oluyor. Tekstil’in yanında ürün çeşitliliğimiz de artıyor, artan üretim hacmi beraberinde tedarik zinciri optimizayonunu da gerektiriyor.  Asya ve Avrupa’yı birleştirecek olan projelerin orta noktasında bulunan ülkemiz dünya lojistik sektörü için içinde önem arz ediyor. Ülke olarak lojistik performansımızı geliştirmek için regülasyonlarımızı yeniden bu gelişmelere göre ayarlamamız gerekiyor. Çeşitli katmanlarda gerçekleştirilen yol projeleri, lojistik köyler, havalimanları, köprü ve tünel projeleri gelişme çabalarına katkı sağlıyor.

 

Lojistik ve Tedarik Zincirinde Sürdürülebilirlik Yaklaşımı

Poseideon Danışmanlık olarak kıtaların kesiştiği noktada yer alan ülkemizin doğasını korumanın çok önemli bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.  Bu sorumluluğun ancak “sürdürülebilirlik” yaklaşımına uygun olarak çalışıldığında yerine getirilebileceğine inanıyoruz. Aksi takdirde bu çevre kirliliği olarak bize olumsuz olarak geri dönecektir. Taşımacılığın yaygın olarak kara yolu ile yapıldığını ülkemizde bu çalışmaların çevresel sorunlara yol açmaması için gerekli kontroller yapılmalıdır. Poseidon Danışmanlık olarak çalıştığımız firmalarda karbon emisyonlarıyla ilgili karbon yönetimi, karbon ayak izi çalışmaları yapan kurumlara  veri sağlıyor onların kolaylıkla sürdürülebilirlik raporu hazırlamalarına yardımcı oluyoruz. Ülkemiz gelişmiş ülkeler arasında yer alsın derken küresel ısınmaya katkı sağlasın da demek istemiyoruz. Yetenekli genç nüfusumuz inovatif iş süreçleri, yenilikçi ürünler veya alternatif taşıma yol ve yöntemleriyle çevreye uyumlu bir tedarik zinciri çalışması gerçekleştirmenin yolunu bulacaklardır. Biz Poseidon Danışmanlık olarak bu ülkedeki yaratıcılığa inanıyoruz.

 

Lojistik sektöründeki büyüme tek başına bir anlam ifade etmez

Pahalılaşan lojistik hizmetler, hantallaşan lojistik yapılar üretimimize yük olarak negatif etki yaratır. Gerçekçi olmak gerekirse lojistik sektörünün büyümesi aslında sanayi ve ticaret faaliyetlerimizin büyümesiyle doğrudan orantılıdır. Ne yazık ki son yıllarda ülkemizdeki lojistik maliyetler yükselmiştir bu da üretimimizi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca coğrafyamızda yaşanan siyasi belirsizlikler, artan terör olayları, savaş maalesef hem ekonomimiz hem de lojistik sektörü için verimsizliğin kaynağı olmuştur.

Poseideon Danışmanlık  üretiminizi, tedarik zincirinizi, dağıtımınızı, depolamanızı, stok yönetiminizi geliştirmek işinizi daha verimli hale getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Son Projelerimiz
Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen…

Projeyi Görüntüle
Arzum Dış Kaynak Kullanım İhalesi

Türkiye’nin köklü markalarından, elektrikli ev aletleri sektörünün lider firması ARZUM,…

Projeyi Görüntüle